
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Dome, Round |
| Luminous Intensity | 1 cd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 50 ° |
| Wavelength | 635 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 25403
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.14448 | $1.44480 |
| 50 | $0.12225 | $6.11250 |
| 100 | $0.10344 | $10.34400 |
| 500 | $0.08387 | $41.93500 |
| 1000 | $0.07763 | $77.63000 |
| 3000 | $0.06923 | $207.69000 |
| 5000 | $0.06174 | $308.70000 |
| 10000 | $0.05505 | $550.50000 |
