

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0606 |
| Case Code (Metric) | 1616 |
| Height | 900 µm |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | APTF1616LSEEZGKQBKC |
| Forward Voltage | 2.7 V |
| Color | Blue, Green, Red |
| Luminous Intensity | 14 mcd |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Wavelength | 621 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Forward Current | 2 mA |
| Illumination Color | RGB |
| Packaging | Reel |
Stock: 167
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62016
Ext.Price$0.62016
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62016 | $0.62016 |
| 10 | $0.50045 | $5.00450 |
| 25 | $0.45902 | $11.47550 |
| 50 | $0.42102 | $21.05100 |
| 100 | $0.38616 | $38.61600 |
| 300 | $0.36732 | $110.19600 |
| 500 | $0.34939 | $174.69500 |
| 1000 | $0.33096 | $330.96000 |
