
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 120 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 2.53 A |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Length | 5.8 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 61 |
| Leakage Current | 240 µA |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height | 6.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 1.9 mm |
| Voltage | 10 V |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.53 A @ 100 kHz |
Stock: 112
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87611
Ext.Price$0.87611
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87611 | $0.87611 |
| 10 | $0.56251 | $5.62510 |
| 25 | $0.49337 | $12.33425 |
| 50 | $0.43273 | $21.63650 |
| 100 | $0.39168 | $39.16800 |
| 300 | $0.35457 | $106.37100 |
| 500 | $0.32098 | $160.49000 |
| 1000 | $0.29870 | $298.70000 |
