


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 27 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.1 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 24.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 48 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 740 pF |
Stock: 2240
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82100
Ext.Price$1.82100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82100 | $1.82100 |
| 10 | $1.17638 | $11.76380 |
| 25 | $1.05091 | $26.27275 |
| 50 | $0.93882 | $46.94100 |
| 100 | $0.83869 | $83.86900 |
| 300 | $0.77005 | $231.01500 |
| 500 | $0.70703 | $353.51500 |
| 1000 | $0.60187 | $601.87000 |
| 3000 | $0.57110 | $1713.30000 |
| 5000 | $0.54117 | $2705.85000 |
