

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 43 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Cadmium, Silver |
| Current Rating | 30 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Approvals | UL, VDE |
| Throw Configuration | SPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 77.42 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 155 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 8 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 6.3 mm |
| Switching Voltage | 277 V, 30 V |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
