

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Circuit Type | SPDT (1 Form C) |
| RoHS | Non-Compliant |
| Weight | 43 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Cadmium, Silver |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 77.42 mA |
| Coil Resistance | 155 Ω |
| Operate Time | 8 ms |
| Contact Current Rating | 77.42 mA |
| switching current | - |
| Switching Voltage | 30 VDC, 300 VAC |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Packaging | Bulk |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
