| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| Weight | 25 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 77.42 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 155 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 12 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 40 A |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 30 VDC, 300 VAC |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
Stock: 10763
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63571
Ext.Price$1.63571
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63571 | $1.63571 |
| 10 | $1.45648 | $14.56480 |
| 25 | $1.40136 | $35.03400 |
| 50 | $1.34833 | $67.41650 |
| 100 | $1.29731 | $129.73100 |
| 300 | $1.24822 | $374.46600 |
| 500 | $1.20099 | $600.49500 |
| 1000 | $1.15554 | $1155.54000 |
| 3000 | $1.10956 | $3328.68000 |
| 5000 | $1.06541 | $5327.05000 |
