
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Circuit Type | SPDT (1 Form C) |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 20 A |
| Max Current Rating | 20 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Throw Configuration | SPDT |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 47.1 mA |
| Coil Resistance | 255 Ω |
| Switching Voltage | 100 V |
| Must Operate Voltage | 7.2 V |
| Termination Style | Through Hole |
| Packaging | Box |
| Color | Black |
| Operate Time | 3 ms |
| Release Time | 1.5 ms |
| Length | 17.8 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Width | 9.6 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
