
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Output Current | 20 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Power Dissipation | 362 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Max Output Current | 20 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$4.79895
Ext.Price$4.79895
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.79895 | $4.79895 |
| 10 | $3.71040 | $37.10400 |
| 25 | $3.48545 | $87.13625 |
| 50 | $3.27414 | $163.70700 |
| 100 | $3.13917 | $313.91700 |
| 300 | $3.02279 | $906.83700 |
| 500 | $2.91070 | $1455.35000 |
| 1000 | $2.84000 | $2840.00000 |
