
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 16 |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Packaging | Tray |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
Stock: 290
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67507
Ext.Price$0.67507
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67507 | $0.67507 |
| 10 | $0.54691 | $5.46910 |
| 25 | $0.49992 | $12.49800 |
| 50 | $0.45697 | $22.84850 |
| 100 | $0.41771 | $41.77100 |
| 300 | $0.38182 | $114.54600 |
| 500 | $0.34902 | $174.51000 |
| 1000 | $0.31903 | $319.03000 |
