
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 8.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Material | PBT |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 8.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 800 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | White |
| Contact Shape | Square |
Stock: 3029
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32758
Ext.Price$1.32758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32758 | $1.32758 |
| 10 | $1.09536 | $10.95360 |
| 25 | $0.99924 | $24.98100 |
| 50 | $0.91156 | $45.57800 |
| 100 | $0.83158 | $83.15800 |
| 300 | $0.79927 | $239.78100 |
| 500 | $0.76821 | $384.10500 |
| 1000 | $0.73836 | $738.36000 |
