
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | Ivory |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | PCB |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -25.0 °C |
| pin count | 3 |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| size height | 8.80 mm |
| voltage rating ac | 250 V |
| pin pitch | 2.50 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.5 mm |
Stock: 87
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.08515 | $0.85150 |
| 50 | $0.07935 | $3.96750 |
| 100 | $0.07395 | $7.39500 |
| 500 | $0.06892 | $34.46000 |
| 1000 | $0.06423 | $64.23000 |
| 3000 | $0.05986 | $179.58000 |
| 5000 | $0.05578 | $278.90000 |
| 10000 | $0.05198 | $519.80000 |
