(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Material | PBT |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 800 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
Stock: 1167
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53302
Ext.Price$1.53302
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53302 | $1.53302 |
| 10 | $1.29264 | $12.92640 |
| 25 | $1.17836 | $29.45900 |
| 50 | $1.07419 | $53.70950 |
| 100 | $0.97922 | $97.92200 |
| 300 | $0.94558 | $283.67400 |
| 500 | $0.91309 | $456.54500 |
| 1000 | $0.88173 | $881.73000 |
