(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Through Hole, PCB |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.30 mm |
| size length | 10.0 mm |
| size height | 7.70 mm |
| Housing Color | White |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.2 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 5686
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14544
Ext.Price$0.14544
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14544 | $0.14544 |
| 10 | $0.12896 | $1.28960 |
| 50 | $0.11434 | $5.71700 |
| 100 | $0.10368 | $10.36800 |
| 500 | $0.09402 | $47.01000 |
| 1000 | $0.08526 | $85.26000 |
| 3000 | $0.07943 | $238.29000 |
| 5000 | $0.07399 | $369.95000 |
