
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Lead, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Poles | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Shape | Straight |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 1258
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12499
Ext.Price$0.12499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12499 | $0.12499 |
| 10 | $0.11182 | $1.11820 |
| 50 | $0.10003 | $5.00150 |
| 100 | $0.08932 | $8.93200 |
| 500 | $0.07976 | $39.88000 |
| 1000 | $0.07122 | $71.22000 |
| 3000 | $0.06360 | $190.80000 |
