(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 5.08 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Beige, Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Poles | 5 |
| Connector Type | Male Pin |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 20629
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06682
Ext.Price$0.06682
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06682 | $0.06682 |
| 10 | $0.05923 | $0.59230 |
| 50 | $0.05251 | $2.62550 |
| 100 | $0.04721 | $4.72100 |
| 500 | $0.04244 | $21.22000 |
| 1000 | $0.03815 | $38.15000 |
| 3000 | $0.03430 | $102.90000 |
