(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 6.096 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 6.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.4 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Beige, Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Poles | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 9009
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.15560 | $1.55600 |
| 50 | $0.14499 | $7.24950 |
| 100 | $0.13510 | $13.51000 |
| 500 | $0.12589 | $62.94500 |
| 1000 | $0.11730 | $117.30000 |
| 3000 | $0.10930 | $327.90000 |
| 5000 | $0.10185 | $509.25000 |
| 10000 | $0.09490 | $949.00000 |
