
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Beige |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Stock: 910
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40224
Ext.Price$0.40224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40224 | $0.40224 |
| 10 | $0.31459 | $3.14590 |
| 50 | $0.26424 | $13.21200 |
| 100 | $0.22195 | $22.19500 |
| 500 | $0.18643 | $93.21500 |
