
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Lead, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Poles | 8 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Shape | Straight |
Stock: 2687
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.20176 | $2.01760 |
| 25 | $0.19091 | $4.77275 |
| 50 | $0.18064 | $9.03200 |
| 100 | $0.17092 | $17.09200 |
| 300 | $0.16173 | $48.51900 |
| 500 | $0.15303 | $76.51500 |
| 1000 | $0.14534 | $145.34000 |
| 3000 | $0.13376 | $401.28000 |
| 5000 | $0.12311 | $615.55000 |
