
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 23.9 mm |
| size height | 6.60 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 2130
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51274
Ext.Price$0.51274
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51274 | $0.51274 |
| 10 | $0.40483 | $4.04830 |
| 25 | $0.36878 | $9.21950 |
| 50 | $0.33594 | $16.79700 |
| 100 | $0.30604 | $30.60400 |
| 300 | $0.29285 | $87.85500 |
| 500 | $0.28023 | $140.11500 |
| 1000 | $0.26365 | $263.65000 |
| 3000 | $0.26176 | $785.28000 |
