(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.9 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.8956 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 5363
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39014
Ext.Price$0.39014
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39014 | $0.39014 |
| 10 | $0.30701 | $3.07010 |
| 25 | $0.27788 | $6.94700 |
| 50 | $0.25152 | $12.57600 |
| 100 | $0.22766 | $22.76600 |
| 300 | $0.21754 | $65.26200 |
| 500 | $0.20787 | $103.93500 |
| 1000 | $0.19565 | $195.65000 |
