
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.5 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 10.1 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Poles | 10 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Shape | Straight |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32707
Ext.Price$0.32707
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32707 | $0.32707 |
| 10 | $0.29550 | $2.95500 |
| 50 | $0.26698 | $13.34900 |
| 100 | $0.24948 | $24.94800 |
| 500 | $0.23313 | $116.56500 |
| 1000 | $0.21785 | $217.85000 |
| 3000 | $0.20357 | $610.71000 |
| 5000 | $0.19022 | $951.10000 |
