
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Beige |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 896
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22282
Ext.Price$0.22282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22282 | $0.22282 |
| 10 | $0.19764 | $1.97640 |
| 50 | $0.17530 | $8.76500 |
| 100 | $0.15898 | $15.89800 |
| 500 | $0.14418 | $72.09000 |
| 1000 | $0.13076 | $130.76000 |
| 3000 | $0.12187 | $365.61000 |
| 5000 | $0.11358 | $567.90000 |
