
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Friction |
| Contact Mating Length | 5.9944 mm |
Stock: 2237
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35174
Ext.Price$0.35174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35174 | $0.35174 |
| 10 | $0.31141 | $3.11410 |
| 50 | $0.27571 | $13.78550 |
| 100 | $0.23749 | $23.74900 |
| 500 | $0.20457 | $102.28500 |
| 1000 | $0.19497 | $194.97000 |
| 3000 | $0.18582 | $557.46000 |
| 5000 | $0.17709 | $885.45000 |
