
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 8.89 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Press-Fit, Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Number of Pins | 11 |
| Height | 6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Poles | 11 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 3581
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09946
Ext.Price$0.09946
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09946 | $0.09946 |
| 10 | $0.08859 | $0.88590 |
| 50 | $0.07891 | $3.94550 |
| 100 | $0.06680 | $6.68000 |
| 500 | $0.05655 | $28.27500 |
| 1000 | $0.05340 | $53.40000 |
| 3000 | $0.05043 | $151.29000 |
| 5000 | $0.04763 | $238.15000 |
