
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 11 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 26.0 mm |
| size height | 6.60 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60230
Ext.Price$0.60230
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60230 | $0.60230 |
| 10 | $0.49018 | $4.90180 |
| 25 | $0.45112 | $11.27800 |
| 50 | $0.41517 | $20.75850 |
| 100 | $0.38208 | $38.20800 |
| 300 | $0.36431 | $109.29300 |
| 500 | $0.34736 | $173.68000 |
| 1000 | $0.33077 | $330.77000 |
| 3000 | $0.32801 | $984.03000 |
