
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 4.064 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Press-Fit, Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 28.349523 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Poles | 12 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 5639
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11981
Ext.Price$0.11981
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11981 | $0.11981 |
| 10 | $0.10778 | $1.07780 |
| 50 | $0.09696 | $4.84800 |
| 100 | $0.08873 | $8.87300 |
| 500 | $0.08120 | $40.60000 |
| 1000 | $0.07431 | $74.31000 |
| 3000 | $0.06801 | $204.03000 |
