
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 7.112 mm |
| Width | 7.112 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 27.94 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Poles | 12 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
Stock: 729
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49469
Ext.Price$0.49469
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49469 | $0.49469 |
| 10 | $0.44534 | $4.45340 |
| 25 | $0.43028 | $10.75700 |
| 50 | $0.41573 | $20.78650 |
| 100 | $0.40168 | $40.16800 |
| 300 | $0.37598 | $112.79400 |
| 500 | $0.35192 | $175.96000 |
| 1000 | $0.34435 | $344.35000 |
