(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Ivory |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 13.9 mm |
| size height | 6.50 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 13608
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33677
Ext.Price$0.33677
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33677 | $0.33677 |
| 10 | $0.30023 | $3.00230 |
| 50 | $0.26765 | $13.38250 |
| 100 | $0.23316 | $23.31600 |
| 500 | $0.20312 | $101.56000 |
| 1000 | $0.19451 | $194.51000 |
| 3000 | $0.18626 | $558.78000 |
| 5000 | $0.17836 | $891.80000 |
