
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Male |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30816
Ext.Price$0.30816
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30816 | $0.30816 |
| 10 | $0.27135 | $2.71350 |
| 50 | $0.23894 | $11.94700 |
| 100 | $0.20385 | $20.38500 |
| 500 | $0.17392 | $86.96000 |
| 1000 | $0.16509 | $165.09000 |
| 3000 | $0.15671 | $470.13000 |
| 5000 | $0.14876 | $743.80000 |
