
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight, Vertical |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Shape | Square |
Stock: 158
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84845
Ext.Price$0.84845
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84845 | $0.84845 |
| 10 | $0.70454 | $7.04540 |
| 25 | $0.65857 | $16.46425 |
| 50 | $0.61560 | $30.78000 |
| 100 | $0.57543 | $57.54300 |
| 300 | $0.53788 | $161.36400 |
| 500 | $0.50278 | $251.39000 |
| 1000 | $0.46997 | $469.97000 |
