
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Green |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Shape | Square |
Stock: 1548
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25459
Ext.Price$0.25459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25459 | $0.25459 |
| 10 | $0.22688 | $2.26880 |
| 50 | $0.20218 | $10.10900 |
| 100 | $0.17597 | $17.59700 |
| 500 | $0.15316 | $76.58000 |
| 1000 | $0.14662 | $146.62000 |
| 3000 | $0.14036 | $421.08000 |
| 5000 | $0.13436 | $671.80000 |
