
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Fastening Type | Ramp |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72902
Ext.Price$0.72902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72902 | $0.72902 |
| 10 | $0.58022 | $5.80220 |
| 25 | $0.54022 | $13.50550 |
| 50 | $0.50298 | $25.14900 |
| 100 | $0.46831 | $46.83100 |
| 300 | $0.43602 | $130.80600 |
| 500 | $0.36831 | $184.15500 |
