
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 29.9 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 1069
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16234
Ext.Price$0.16234
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16234 | $0.16234 |
| 10 | $0.14283 | $1.42830 |
| 50 | $0.12566 | $6.28300 |
| 100 | $0.10710 | $10.71000 |
| 500 | $0.09128 | $45.64000 |
| 1000 | $0.08662 | $86.62000 |
| 3000 | $0.08220 | $246.60000 |
| 5000 | $0.07801 | $390.05000 |
