(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 15.9 mm |
| size height | 6.50 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 22075
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36864
Ext.Price$0.36864
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36864 | $0.36864 |
| 10 | $0.32864 | $3.28640 |
| 50 | $0.29299 | $14.64950 |
| 100 | $0.25528 | $25.52800 |
| 500 | $0.22242 | $111.21000 |
| 1000 | $0.21296 | $212.96000 |
| 3000 | $0.20390 | $611.70000 |
| 5000 | $0.19522 | $976.10000 |
