
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Male Pin |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 2735
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54701
Ext.Price$0.54701
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54701 | $0.54701 |
| 10 | $0.44390 | $4.43900 |
| 25 | $0.41423 | $10.35575 |
| 50 | $0.38654 | $19.32700 |
| 100 | $0.36070 | $36.07000 |
| 300 | $0.33659 | $100.97700 |
| 500 | $0.31409 | $157.04500 |
| 1000 | $0.29750 | $297.50000 |
