
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Natural |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Fastening Type | Ramp |
Stock: 106
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44456
Ext.Price$0.44456
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44456 | $0.44456 |
| 10 | $0.37788 | $3.77880 |
| 25 | $0.37443 | $9.36075 |
| 50 | $0.37101 | $18.55050 |
| 100 | $0.36762 | $36.76200 |
| 300 | $0.33280 | $99.84000 |
| 500 | $0.30127 | $150.63500 |
| 1000 | $0.27273 | $272.73000 |
| 3000 | $0.25779 | $773.37000 |
| 5000 | $0.24366 | $1218.30000 |
