
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male Pin |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 16 (2 x 8) |
| Number of Rows | 2 |
Stock: 1328
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67699
Ext.Price$0.67699
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67699 | $0.67699 |
| 10 | $0.54547 | $5.45470 |
| 25 | $0.49868 | $12.46700 |
| 50 | $0.45591 | $22.79550 |
| 100 | $0.41681 | $41.68100 |
| 300 | $0.39668 | $119.00400 |
| 500 | $0.37752 | $188.76000 |
| 1000 | $0.35638 | $356.38000 |
