
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22512
Ext.Price$0.22512
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22512 | $0.22512 |
| 10 | $0.19925 | $1.99250 |
| 50 | $0.17635 | $8.81750 |
| 100 | $0.15185 | $15.18500 |
| 500 | $0.13076 | $65.38000 |
| 1000 | $0.12462 | $124.62000 |
| 3000 | $0.11877 | $356.31000 |
| 5000 | $0.11319 | $565.95000 |
