(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 17.9 mm |
| size height | 6.50 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 881
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44534
Ext.Price$0.44534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44534 | $0.44534 |
| 10 | $0.34992 | $3.49920 |
| 25 | $0.31700 | $7.92500 |
| 50 | $0.28717 | $14.35850 |
| 100 | $0.26015 | $26.01500 |
| 300 | $0.24844 | $74.53200 |
| 500 | $0.23726 | $118.63000 |
| 1000 | $0.22349 | $223.49000 |
