
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Lead, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Poles | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Shape | Straight |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35222
Ext.Price$0.35222
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35222 | $0.35222 |
| 10 | $0.33034 | $3.30340 |
| 25 | $0.30982 | $7.74550 |
| 50 | $0.29059 | $14.52950 |
| 100 | $0.27022 | $27.02200 |
| 300 | $0.25128 | $75.38400 |
| 500 | $0.23367 | $116.83500 |
| 1000 | $0.22627 | $226.27000 |
| 3000 | $0.21911 | $657.33000 |
| 5000 | $0.21217 | $1060.85000 |
