
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 10.1 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Poles | 16 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Shape | Straight |
Stock: 428
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.33770 | $3.37700 |
| 25 | $0.31676 | $7.91900 |
| 50 | $0.29712 | $14.85600 |
| 100 | $0.27870 | $27.87000 |
| 300 | $0.27187 | $81.56100 |
| 500 | $0.25471 | $127.35500 |
| 1000 | $0.23863 | $238.63000 |
| 3000 | $0.22357 | $670.71000 |
| 5000 | $0.20946 | $1047.30000 |
