
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 42.4 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Depth | 5.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
Stock: 1696
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29923
Ext.Price$0.29923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29923 | $0.29923 |
| 10 | $0.26345 | $2.63450 |
| 50 | $0.23194 | $11.59700 |
| 100 | $0.19791 | $19.79100 |
| 500 | $0.16888 | $84.44000 |
| 1000 | $0.16031 | $160.31000 |
| 3000 | $0.15217 | $456.51000 |
| 5000 | $0.14445 | $722.25000 |
