
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.8956 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 6405
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60538
Ext.Price$0.60538
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60538 | $0.60538 |
| 10 | $0.46915 | $4.69150 |
| 25 | $0.42244 | $10.56100 |
| 50 | $0.38038 | $19.01900 |
| 100 | $0.34251 | $34.25100 |
| 300 | $0.32530 | $97.59000 |
| 500 | $0.30895 | $154.47500 |
| 1000 | $0.28906 | $289.06000 |
