
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Termination Post Length | 2.5 mm |
Stock: 272
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53011
Ext.Price$0.53011
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53011 | $0.53011 |
| 10 | $0.43171 | $4.31710 |
| 25 | $0.39859 | $9.96475 |
| 50 | $0.36802 | $18.40100 |
| 100 | $0.33979 | $33.97900 |
| 300 | $0.32729 | $98.18700 |
| 500 | $0.31525 | $157.62500 |
| 1000 | $0.30148 | $301.48000 |
| 3000 | $0.29998 | $899.94000 |
