
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Detent |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42941
Ext.Price$0.42941
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42941 | $0.42941 |
| 10 | $0.34243 | $3.42430 |
| 25 | $0.31219 | $7.80475 |
| 50 | $0.28462 | $14.23100 |
| 100 | $0.25948 | $25.94800 |
| 300 | $0.24883 | $74.64900 |
| 500 | $0.23862 | $119.31000 |
| 1000 | $0.22514 | $225.14000 |
