
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
Stock: 2266
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.22484 | $2.24840 |
| 50 | $0.18497 | $9.24850 |
| 100 | $0.15217 | $15.21700 |
| 500 | $0.11541 | $57.70500 |
| 1000 | $0.07951 | $79.51000 |
| 3000 | $0.06318 | $189.54000 |
