
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 27.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 26 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.8956 mm |
| Contact Shape | Square |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
