
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male Pin |
| Number of Poles | 28 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Shape | Straight |
Stock: 116
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85651
Ext.Price$0.85651
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85651 | $0.85651 |
| 10 | $0.71126 | $7.11260 |
| 25 | $0.66845 | $16.71125 |
| 50 | $0.62822 | $31.41100 |
| 100 | $0.59041 | $59.04100 |
| 300 | $0.55488 | $166.46400 |
| 500 | $0.52147 | $260.73500 |
| 1000 | $0.49848 | $498.48000 |
