(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.80 mm |
| size length | 7.50 mm |
| size height | 6.00 mm |
| Housing Color | White |
| pin pitch | 2.50 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 173
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09542
Ext.Price$0.09542
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09542 | $0.09542 |
| 10 | $0.04771 | $0.47710 |
| 50 | $0.04234 | $2.11700 |
| 100 | $0.03757 | $3.75700 |
| 500 | $0.03334 | $16.67000 |
| 1000 | $0.02959 | $29.59000 |
| 3000 | $0.02745 | $82.35000 |
| 5000 | $0.02546 | $127.30000 |
| 10000 | $0.02362 | $236.20000 |
